Przez żołądek do (zdrowszego) serca?
- tandhdiet
- 27 maj 2021
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 maj 2021
Choroby układu sercowo-naczyniowego oraz otyłość są ze sobą bardzo powiązane.
Z jednej strony otyłość zwiększa ryzyko między innymi zachorowania na nadciśnienie,a z drugiej choroby kardiologiczne zwiększają ryzyko wystąpienia otyłości (np. z powodu obawy do podejmowania aktywności fizycznej po zawale serca). W Polsce mamy rosnący problem zarówno z występowaniem nadwagi i otyłości oraz z chorobami kardiologicznymi. Jednocześnie rośnie ilość wykonywanych operacji bariatrycznych - czyli chirurgicznego leczenia otyłości. Czy jest to opcja, którą Pacjenci kardiologiczni mogą brać pod uwagę?
CHirurgiczne Leczenie Otyłości - CHLO
Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli zabiegi bariatryczne polegają na interwencji w budowę przewodu pokarmowego. Wyróżniamy różne typy zabiegów:
Sleeve gastrectomy - czyli rękawowa resekcja żołądka - polega na wycięciu dna żołądka, w którym znajdują się komórki produkujące grelinę - "hormon głodu".
Gastric Bypass - czyli ominięcie żołądkowe - polega na zmniejszeniu żołądka poprzez jego podział na dwie części - mniejszą i większą. Przy połączeniu z przełykiem zostaje wytworzony tzw. mniejszy zbiornik żołądkowy oraz oddzielony od niego, pozostający na swoim miejscu większy zbiornik.

Aby zakwalifikować się do CHLO trzeba spełnić kilka warunków. - BMI > lub = 40 kg/m2
albo - BMI > lub = 35kg/m2 jeśli występują choroby związane z otyłością np.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo - naczyniowego, hiperlipidemia.
O samym przygotowaniu do zabiegu zmniejszania żołądka powstanie osobny wpis.
Choroby układu krążenia
Jest to bardzo obszerna grupa jednostek chorobowych, do których zaliczamy m.in.: - nadciśnienie tętnicze, - miażdżyca, - niewydolność serca, - choroba niedokrwienna serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- zawał serca - świeży zawał jest przeciwwskazaniem do zabiegu, ale nie dyskwalifikuje na zawsze.
O tym, czy zabieg CHLO jest bezpieczny oczywiście decydują lekarze - kardiolog i chirurg bariatra. Ale warto wspomnieć, że przeprowadzone badania z udziałem leków przeciwkrzepliwych o działaniu bezpośrednim (DOAC - czyli np. Xarelto i Pradaxa) nie dają rozstrzygających wyników, co do skuteczności działania po zabiegu bariatrycznym. Za to po CHLO potrzebna jest mniejsza dawka warfaryny (Warfin), aby uzyskać docelowy poziom wskaźnika INR. Niestety stosowanie warfaryny wiąże się z koniecznością regularnego, częstego badania krwi. A od strony dietetycznej - kontrolowania spożycia produktów bogatych w witaminę K, która zmniejsza skuteczność warfaryny.
Przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW, również te związane z przyjmowanymi lekami.
Więcej już w krótce!

fot. Diana Polekhina; Unsplash
Commentaires